Jdi na obsah Jdi na menu
 


Him

Skupina HIM je v dnešní době známá po téměř celém světě a poslouchá ji velké množství posluchačů - počínaje teen-agery až po jejich rodičeJ K tomuto úspěchu však vedla dlouhá cesta, která se počala rýsovat již od dětství jejího frontmana - Ville Hermanni Vala.

Ten se narodil do zajímavé a hudebně založené rodiny ve Finsku. Jeho tatínek - Kari Valo - je pravým Finem, který se snažil o rodinu dobře starat, a tak si vydělával mnoha způsoby, které se nám však nemusejí zdát až tak obvyklé - například taxikařením, ale také měl sex-shop, ve kterém Ville nějakou dobu pracoval, než prorazili s HIM. Maminka Anita zase pochází z Drákulovy země a díky ní má Ville jisté kouzlo osobnosti a po ní také zdědil krásu - maminku má na přebalu Dema 666 Ways to Love. Rodiče k němu byli velmi tolerantní, ale také se snažili, aby se formoval správným směrem. Když byl Ville malý, tak měli doma psa, který učil Villeho chodit, ale jakmile se zjistilo, že má Ville na domácí zvířata alergii, tak musel pes pryč. Ville na své dětství vzpomíná moc rád a říká, že už odmala měl moc rád hudbu. Už na škole se seznámil s Lindem a s Migém. Jak říká, tak už tehdy byl Linde velmi uzavřený (ale v dnešní době je to prý ještě horší) a Migé byl už tehdy velký bohém, protože měl velmi tolerantní umělecké rodiče, taky měl prý již v té době problém s hygienou J Spolu chodili na nejrůznější akce a zkoušeli zakládat nejrůznější skupiny. Také se se školou občas podívali do zahraničí a nejradši Ville vzpomíná na výlet do Holandska, kde prý se všichni opili absinthem (ten je ve Finsku zakázaný) a zhulili se. Ville prý občas působil v tolika skupinách, že měl celé odpoledne plná jen zkoušek a nestíhal je, takže musel z některých skupin odejít. Nejvíc vzpomíná na skupinu Blood, kterou založili už tehdy s Migém, ale nakonec ji rozpustili, když měl Migé odejít na vojnu.

Po jeho návratu z vojny se zase sešli a měli pořád velkou chuť založit nějakou skupinu - a tak založili oficiálně HIM. Tehdy se ještě nejmenovali HIM, ale His infernal majesty - zdálo se jim to dost temné. To se stalo v roce 1993 a skupina ještě pořádně netušila co chce hrát. Měli rádi Kiss, Iron Maiden, Black Sabbath, finský pop, Elvise Presleyho a další. Nakonec vzniklo demo 666 Ways to Love, na kterém byly 4 písničky a se kterým se HIM snažili prorazit. Měli hodně koncertů po celém Finsku, hlavně v malých klubech. Nikde je moc nechtěli a jejich první pořádný koncert proběhl v Semifinal Clubu v Helsinkách - nedaleko Tavastie (přímo v Tavastii je tehdy ještě nechtěli).

V roce 1996 kapela vydává své první album - Greatests Lovesongs vol. 666. Tehdejší sestava skupiny byla Ville Hermanni Valo - zpěv, Mikko Henrik Julius Paananen (Migé) - basa, Mikko Viljami Lindström (Linde)- el.kytara a klávesák s bubeníkem, jejichž jména podle jejich přání upadla v zapomnění - po tomto albu totiž HIM opustili, protože se chtěli více věnovat studiu a svým rodinám, nechtěli tak velký úspěch. Je na něm 66 písniček (ovšem to je jen na efekt, jinak je tam songů jen 10 - pokud počítáme i č.66, na kterém je instrumentálka. Ten zbytek je tzv. vata - 15-20sec. Nahrávky ticha). Na albu byly hned 2 covery - Wicked Game a Don't fear the Reaper. Ten první byl kritiky velmi dobře přijat, píseň se začala hrát v rádiích a lidi ji měli rádi. HIM měli konečně více koncertů po Finsku, jezdili i na větší festivaly a dokonce na několik koncertů do zahraničí. Pravý boom však měl teprve přijít.

V roce 1999 vydali album Razorblade Romance, na kterém byla písnička Join me. HIM tehdy přibrali nového bubeníka - Mikko Karppinen (Gas) a klávesáka - Joni Purttinen (Zoltan Pluto), který byl bisexuální a rád nosil sukně. Song Join me si vybrali producenti filmu 13 patro jako titulní písničku k filmu v evropské verzi (v americké to byli Cardigans se songem Erase/rewind). Z Join me se stal okamžitě hit, který obsazoval první místa hitparád a tehdy začal mediální hon na HIM. Počal se kolotoč rozhovorů, focení plakátů, natáčení nejrůznějších show, výhry cen pro objevy roku a rockové hvězdy roku, ceny všech možných časopisů a serverů, koncerty po celé Evropě. Skupina byla nabitá elánem a nadšená z úspěchu, a tak všechno ochotně absolvovala. HIM tehdy přijeli také poprvé k nám do České republiky - 6. dubna. 2000. Toto závratné tempo života korunovali v roce 2001 novým albem.

Jmenovalo se Deep shadows & Brilliant highlights. A celá historie se opakuje - HIM vyráží na obrovské turné k propagaci alba, chodí dávat rozhovory a objíždí s ním celou Evropu. V rámci propagace se zastavují i 12.12.2001 v Praze. Fanoušci už zde mohou na skupině vidět velikou únavu, která se projevuje i na náboji koncertu. Skupina nekomunikuje a vše je takové nemastné neslané. HIM na tom nejsou dobře ani zdravotně, ani psychicky a počátkem roku 2002 vyhlašují roční pauzu. Je to i částečně proto, že staří příznivci jim vyčítají "vyměklost" nového alba, které je opravdu mezi alby HIM nejvíce popové.

Během pauzy se HIM věnují jen málo médiím, ale opravdu nejvíc sobě - jezdí na dovolené a udělají si i výlet do Mexika, skládají nové písně a plánují další album. To vychází v dubnu 2003 a jmenuje se Love Metal. Je opravdu zase trochu tvrdší a dostojí stylu, který HIM zavedli a pro který se těžko nachází oficiální jméno - dá se mu říkat gothic rock nebo právě lovemetal a je spojením drsných melodií s romantikou. Album je opět podporováno médii a koncerty a HIM tak navštíví i ČR a to 27. 6 . 2003 na festivale Masters of Rock ve Vizovicích. Videoklipy k tomuto albu pro HIM už točí výhradně Bam Margera (kromě songu Funeral of Hearts), který se spřátelil s Ville Valem a můžete ho znát např. z pořadu JackAss. Fanouškům se sice klipy nelíbí, protože jsou moc americké, ale na druhou stranu pro Českou republiku je zde plus v tom, že HIM točí klip k songu The Sacrament v Ploskovicích u Prahy (točila se tam i pohádka o Večernici).

V roce 2004 HIM vydávají best of album - 1996 - 2004 The best of album And love said no… K tomuto albu proběhne během jara ´04 koncertní šňůra po Evropě a následuje Amerika, kterou se HIM snaží dobýt. V Americe se jim letos natolik zalíbilo, že jsou tam víc než v Evropě, ale už se pomalu vrací - chystají totiž nové album. Prvně, však odehrají silvestrovský koncert v helsinském klubu Tavastia, blízko kterého všechen jejich úspěch začal a kde mají tradiční silvestrovské koncerty….Teď už zbývá se těšit na rok 2005 na nové album Him, které má vyjít v létě.

Emerson Burton

Burton

Úloha v kapele Klávesy
Narozen 17. října 1974
Znamení Váhy
Sourozenci ---
Domací zvířatka ---
Oblíbený film City Lights s Charlie Chaplinem
Šťastné číslo 7
Oblíbené město Helsinky
Oblíbené jídlo Pizza
Oblíbené pití Káva
Zájmy Všechno
Nenávidí McDonald's
Oblíbená píseň Horst Mamerow: Klarinetten Polka

Gas Lipstick

 

Gas

Úloha v kapele Bicí
Narozen 8. února 1971
Znamení Vodnář
Sourozenci ---
Oblíbený film Scarface
Šťastné číslo 11
Oblíbené město New York
Oblíbené jídlo Sushi a japonská jídla
Oblíbené pití Pivo
Zájmy Filmy, motorky, doutníky a cigarety
Nenávidí Špatné jídlo, zlé lidi a brzké ranní telefony
Idolové Darius Kasparaitis, Krzysztof Oliwa, Herra no.66, Daniel Lioneye a Dave Lombardo
Oblíbená píseň

Discharge, Slayer (všechny)

 

Lily Lazer

Linde

Úloha v kapele Elektrická kytara
Narozen 12. srpna 1976
Znamení Lev
Sourozenci Mladší bratr
Oblíbený film From Dusk 'till Down
Oblíbená barva Zelená
Oblíbené město Luxor
Oblíbené jídlo Italské jídlo
Oblíbené pití Pivo
Zájmy Meditace
Nemá rád Cizince
Idolové John Lee Hooker, Steve Vai
Oblíbená píseň HIM: Borellus

Mige Amour

Mige

Úloha v kapele Basová kytara
Narozen 19. prosince 1974
Znamení Střelec
Sourozenci Starší bratr Helmut
Oblíbený film Ospalá díra
Oblíbená barva Barva Sarumanova plaste
Šťastné číslo 666
Oblíbené město Barcelona
Oblíbené jídlo Duševní strava
Oblíbené pití Káva, voda, šťávy
Zájmy Katolické kostely, architektura, Charlie Chaplin, exotické nástroje, meditace, Vedrana, pyramidy, fotografování
Nenávidí Krutost, tvrdost, agresi, duchy a jiná noční strašidla, nebezpečné duchy, moderní nakupovací manii.
Idolové Ville Valo, Lily Lazer, Suho Superstar, Black Sabbath
Oblíbená píseň Black Sabbath: War Pigs
Vzkaz fanouškům Buďte opatrní s alkoholem, sexem, drogami a jinými záležitostmi.

 

Ville Valo

Ville

Úloha v kapele Zpěv (kytara)
Narozen 22. listopadu 1976
Znamení Štír
Sourozenci Má bratra, za bratry však považuje i Migeho a Lindeho
Domací zvířatka Žádné nemá, s usměvem však dodá, že jeho zvířatka jsou Burton a Gas :-))
Oblíbený film Tim Burton's Nightmare Before Christmas (v češtině se film jmenuje Předvánoční běs)
Šťastné číslo 0
Oblíbené město Necropolis
Oblíbené jídlo Tělo Kristovo
Oblíbené pití Krev Kristova; často je však k vidění u piva, Jagermeistera, červeného vína, ... :-))
Zájmy 80tá léta, Migeho fotografie, začátky blues, východoevropský folklor, ...
Nenávidí Beatles, červené maso, ...
Idolové Gene Simons, E. A. Poe, Clint Eastwood, Rauli Somerjoki a dříve s oblibou uváděl jméno Suho Superstar a lidi přesvědčoval, že je to skutečná osoba.
Oblíbená píseň Sininen uni od Tapio Rautavaara